prawnik

Jak się godnie rozstać? Pomoc prawna

W sytuacji, gdy nasz współmałżonek nas krzywdzi, lub nie chce sprawować opieki nad nami i dziećmi, jedynym rozwiązaniem jest rozwód. Jest to bardzo bolesny fakt, nie tylko ze względów osobistych- postępowania zazwyczaj dość długo trwają, co najmocniej odczuwają nasze dzieci, które w końcu są znaczącym elementem całego procesu.

Początek sprawy

Kluczem do satysfakcjonującego nas rozwiązania sprawy jest właściwy adwokat. Najlepiej jeśli, wybierzemy specjalistę od spraw rozwodowych- mamy wtedy największe prawdopodobieństwo komfortowego i zgodnego z oczekiwaniami rozwiązania całego sporu. Orzeczenia sądów w sprawach rozwodowych są różne, często sądy przekazują spory do mediacji, co dodatkowo wydłuża całość postępowania. Pierwszą osobą z jaką się powinniśmy skontaktować w sytuacji rozwiązania pożycia małżeńskiego jest radca prawny. U niego, stosunkowo tanio otrzymamy odpowiedź na liczne pytania, a także zostaniemy poinformowani o możliwych rozwiązaniach prawnych, które można by było podjąć w naszej sytuacji.

Doświadczony adwokat

prawoJeśli jesteśmy zdecydowani wnieść pozew o rozwód, to dobra kancelaria adwokacka jest w stanie nam bardzo pomoc. Kompleksowe rozpatrzenia sprawy przez specjalistów jest niejednokrotnie niezwykle ważne dla kształtu całego postępowania i finalnego werdyktu. Adwokaci, którzy specjalizują się w prowadzeniu spraw rozwodowych postarają się samodzielnie przeprowadzić postępowanie dowodowe, wniosą pozew i zapoznają się z wnioskami strony przeciwnej. W razie niejasności, prawnik wyjaśni nam wszelkie niuanse dotyczące podejmowanych kroków prawnych, a także spróbuje szybko zareagować na wszelkie zmiany stanu faktycznego. Postępowanie rozwodowe nie należy niewątpliwie do przyjemnych procesów.

Rozwikłanie sprawy

Trzeba będzie się niejednokrotnie liczyć z bolesnymi argumentami drugiej strony, która za wszelką cenę będzie chciała zrzucić na nas odpowiedzialność za rozpad pożycia. Obie strony pragną orzeczenia o winie całkowitej współmałżonka, gdyż ma to znaczenie w przyszłych postępowaniach alimentacyjnych. Wśród warunków, jakie trzeba spełnić, aby sąd określił winę współmałżonka znajdują się: udowodniona przemoc domowa, udowodnione porzucenie, lub potwierdzony przez świadków fakt, iż współmałżonek odmawiał obcowania płciowego, groził, lub był alkoholikiem. Jeśli zaistniałe fakty przyczyniły się do pogorszenia stanu majątkowego strony niewinnej, sąd może orzec alimenty- oczywiście jedynie na wniosek jednego ze współmałżonków. Jeśli nie wystąpi się o to w bieżącym postępowaniu rozwodowym, trzeba się liczyć ze wszczęciem kolejnego procesu cywilnego dotyczącego zasadności przyznania alimentów.