notariusz

Kiedy potrzebny notariusz?

W wielu sytuacjach warto skorzystać z pomocy prawnej. Samodzielnie trudno zrozumieć gąszcz przepisów prawnych i jeszcze dodatkowo odpowiednio je wykorzystać w sporach sądowych. Należy zatem znaleźć odpowiednich specjalistów, którzy biegle posługują się przepisami. Mamy także do czynienia z takimi przypadkami, że skorzystanie z usług prawnych jest po prostu wymagane. Zazwyczaj chodzi o usługi, jakie świadczy notariusz, więc należy mieć to na uwadze.

Jak działa notariusz?

notariuszBardzo często potrzebny nam jest nie prawnik czy adwokat, ale właśnie rzetelny notariusz. Najczęściej spotykamy się z takimi usługami w momencie kupna nieruchomości. Czy kupujemy dom, mieszkanie czy działkę, wszystkie takie czynności znajdują swoje umocowanie w aktach notarialnych. Warto jednak i tutaj znać swoje prawa. Nawet jeśli korzystamy z usług notariusza, mogą się przydać także inni adwokaci. Akty notarialne to często pewne schematy, najczęściej dostarczane przez deweloperów, więc mogą się tam znajdować niekorzystne czy niejasne sformułowania. Jeśli inwestujemy spore kwoty w nieruchomości, to lepiej skonsultować akt notarialny ze swoim prawnikiem, przed podpisaniem. Niektórzy notariusze twierdzą, że nie możemy zobaczyć takiego dokumentu, jednak warto walczyć o swoje prawa w tym momencie. Jak najbardziej możemy taki akt wstępny uzyskać i wziąć go w formie papierowej czy elektronicznej, by zobaczył go nasz prawnik. Warto też pamiętać, że zapisy można negocjować, nie trzeba się od razu na wszystko godzić.

Prawo jest skomplikowane, chociaż nie jesteśmy w stanie sami biegle się tutaj poruszać, to jednak zawsze warto znać swoje własne prawa i mieć zaufanego adwokata. W ten sposób można odpowiednio zabezpieczyć swoje własne interesy, a to jest przecież najważniejsze. Oprócz spraw związanych z kupnem nieruchomości, notariusze są wymagani chociażby w momencie przekazywania spadku, darowizn i w wielu innych czynnościach prawnych. Warto więc mieć tego świadomość, ale korzystać także z innej opinii, jaką ma nasz własny adwokat, któremu ufamy.