papierosy

Uwolnij się od fajek!

Terapia nałogu nikotynowego jest trudna dla podejmujących ją osób. Niestety, ale palenie papierosów mocno weszło w świadomość społeczną ludzi- element, jakim jest papieros stał się wizytówką prawdziwego mężczyzny, czy ponętnej kobiety- istnej femme fatale. Niestety, ale często palacze sięgają po papierosa przez chęć zaimponowania komuś, czy zmianę swojego wizerunku.

Początki palenia

palenieNajczęściej dzieje się to w młodym wieku, gdy istnieje silna presja rówieśników, z która ciężko jest sobie dać radę. Socjologicznie rzecz biorąc- złe nawyki przenoszą się lawinowo pomiędzy ludźmi. Nałóg tytoniowy może się poszczycić naprawdę bardzo szeroką grupą ofiar. Niestety, ale zawarte w dymie tytoniowym substancje smoliste są główną przyczyną nowotworów- płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, żołądka, pęcherza itd. Nikotyna, mająca silne działanie pobudzające i będąca agonistą receptorów cholinergicznych powoduje skurcz naczyń i tym samym wzrost ciśnienia krwi, powstawanie uszkodzeń w śródbłonku, które predestynują do rozwoju choroby wieńcowej oraz zakrzepowej. Są to główne przyczyny chorób naczyniowo zależnych- udarów, zawałów serca, czy wszelkich zespołów niedokrwiennych w obszarze kończyn dolnych.

Stymulująca nikotyna

Silna stymulacja przez nikotynę rdzenia nadnerczy sprawia, iż dochodzi do wyrzutu dużej ilości adrenaliny, która powoduje kontrakcję mięśniówki gładkiej. Rzucanie palenie jest trudnym zadaniem, które często pokonuje bardzo wiele osób. Najcięższym aspektem tego nałogu jest postanie niezwykle silnej więzi psychicznej pomiędzy uzależnionym, a czynnością palenia. Osobie, która nie wie jak rzucić palenie skutecznie najczęściej przytrafiają się napady lęku dotyczące życia bez papierosów. Silne powiązanie poprzez czyste nawyki palenia z codziennymi czynnościami sprawia, że palacze bardzo ciężko znoszą konieczność powtórnej habituacji. Gwałtowne zerwanie z paleniem stawia nas w trudnej i ciężkiej do zaakceptowania sytuacji.

Rzucanie nałogu

Same plastry nikotynowe nie załatwią sytuacji, bez odpowiedniego nastawienia psychicznego. Ważne jest, aby diametralnie zmienić swoje myślenie o paleniu i przede wszystkim obalić mity i błędy w dedukcji, które towarzyszą uzależnionym od nikotyny. Dobre rezultaty dają tabletki do rzucania palenia, które blokując skutecznie receptory nikotynowe, pozbawiają nas chęci zapalenia papierosa, a organizm świadomie odrzuca nikotynę jako substancję całkowicie niepotrzebną. Co więcej, gumy nikotynowe mimo swojej skuteczności nie rozwiązują więzi z nikotyną, a jedynie oduczają nas dostarczania jej poprzez standardową czynność, czyli palenie papierosów.